Melatonin. Překvapující doplněk v léčbě rakovin.

Melatonin je hormon, který si přirozeně vyrábí lidský mozek. Dá se ale i syntetizovat a velmi levně pořídit jako doplněk stravy. Aktualizovaná verze článku na http://alternativnicesta.cz/melatonin

Melatonin je jeden z nejlepších doplňků k onkologické léčbě v poměru cena/množství benefitů. Je vhodné ho doplňovat během léčby obzvláště u rakovin trávící soustavy (Xin, 2015; link), rakoviny prsu (Hill, 2015; link) a rakoviny prostaty. Melatonin

  • snižuje nežádoucí účinky chemoterapie např. může mít ochranný účinek před kardiotoxicitou adriamycinu (Aydemir, 2010; link); ochránit ledviny (Hrenak, 2015; link) či ochránit před poškozením sluchu, které se někdy vyskytuje u léčby cisplatinou (de Araujo, 2014; link). Tento ochranný účinek je zřejmě obecně platný a může se týkat i dalších orgánů.
  • zvyšuje kvalitu života během chemoterapie a dobu přežití
  • vykazuje protimetastázový účinek (Hill, 2015; link)
  • může zpomalit růst nádoru (Paroni, 2014; link; pokus na myších; už v malých dávkách melatonin snižoval růst nových zásobovacích cév k nádorům a tím zabrzdil jejich růst; a Zuccari, 2015; link)
  • je vhodným doplňkem před radioterapiízvyšuje její účinnost oslabením nádorových buněk, které činí citlivějším na záření (Mihandoost, 2014;link a Alonso-Gonzáles, 2015; link)
  • potlačuje Warburgův efekt (Hevia, 2015; link), tzn. omezuje nádorovým buňkám možnost využívat glukózu jako zdroj energie.

Melatonin je silný antioxidant a vykazuje protizánětlivé působení (Esposito, 2010; link). I tímto je výborným doplňkem léčby rakovin, neboť v sobě spojuje pozitivní vliv na imunitu (mj. na CD4+ Th1 lymfocyty a na produkci interleukinu 2), protinádorové působení i protizánětlivé působení. Dalším významným přínosem melatoninu je pozitivní vliv na kvalitu spánku (např. Chen, 2014; link) a pomoc s nespavostí. Snižuje také sklony k depresi (pozor ovšem na riziko spojené s masivním předávkováním od 50mg a více, u kterého se objevují sebevražedné sklony; běžná dávka by měla být mezi 3 a 5mg; u klinických studií se používalo i 10-50mg, ale pacienti jsou zde pod stálým dohledem).

Podrobné informace o melatoninu viz článek Memorial Sloan Kettering link kde jsou odkazy na studie pro tvrzení zde uváděná a v článku examine.com (link). Přehledné shrnutí výsledků klinických studíí je ve starším článku viz link (popsán je ale jen stav do roku 2004).

Vhodným doplňkem k melatoninu jsou resveratrol, vitamín C, vitamín D (poběží klinická studie u žen s rakovinou prsu s vit. D a melatoninem 20mg/den; viz link) a kyselina alfa lipoová.

Pro nákup uvedu jako referenční (pro porovnání) produkt iHerb NowFoods (link) 180 kapslí, v každé 3mg za 7,64 dolaru (cca. 190 korun). 180 kapslí je dávka na půl roku, za necelé dvě stovky.
Ještě o něco levnější je melatonin na Vitacostu (link), kde mají 100 tablet po 5 mg (tj. 500mg celkem, NowFoods má 540mg celkem) za 4,19 dolaru (cca. 104 koruny). Za pozornost stojí i kombinace melatoninu a L-theaninu, kde je navíc přidán vitamín B3, fosfor a vápník. 180 kapslí za 5,49 dolaru (cca. 140 korun; link). V kapsli jsou 3mg melatoninu. Pro L-theanin (látka v zeleném čaji) existují studie na zvířatech, které ukazují zvýšení účinnosti chemoterapie a snížení vedlejších nežádoucích účinků. Další info viz článek ze serveru celostnimedicina (link). Theanin zlepšuje spánek, snižuje úzkost a působí jako relaxant (viz examine.com link). Doporučil bych tedy tuto zajímavou kombinaci.
V ČR není melatonin jako doplněk stravy povolen, byť třeba na Slovensku či v Polsku se již běžně prodává. V ČR je k dispozici pouze lék na předpis Circadin, ale pouze pro lidi starší 55 let. Možno pořídit doplněk stravy s L-tryptofanem ze kterého si tělo melatonin (skrze serotonin) vytváří samo. Zřejmě bez problémů (s celníky) ale lze melatonin objednat z USA. Úplně bez rizika je pak Slovensko (s nevýhodou vyšší ceny). Strnulá česká byrokracie evidentně nemá zájem, aby byly volně dostupné levné účinné látky.

Proč se o tomto hormonu skoro nikde nepíše, byť existují četné výzkumy s výbornými výsledky? Bohužel, kde není finanční motivace, tam je ticho po pěšině. A platí to i pro alternativní weby, které sice o alter metodách píšou, ale často (či skoro vždy?) jen o těch, ke kterým pak mohou přidat i odkaz na svůj nebo spřátelený eshop. A melatonin je tak levný, že se na něm asi nedá trhnout moc zisku.
Za tip na melatonin děkuji knize The Definite Guide to Cancer (link) do které lze nahlédnout (do některých částí) zdarma online přes Google Books. Měl jsem knihu v záložkách připravenou na prostudování a konečně jsem se k ní dostal a objevil mnoho zajímavých informací. Autorky odvedly výbornou práci.

Další informace:
– článek profesorky Anny Strunecké „Melatonin – hormon tmy a spánku“ viz link

UPOZORNĚNÍ  Objednal jsem z USA (iHerb) pro sebe a kamarády melatonin 3 kusy. Balíček byl do 26 dolarů a dorazil bez problémů. Dvěma dalším lidem ale byla  na celnici zastavena zásilka z Vitacostu. To že prošel iHerb tedy může být jen štěstí, nebo je problém jen s Vitacostem, který se kontroluje, protože je tento eshop více „exotický“ (zásilek odsud je násobně méně než z iHerbu). Nejmenší riziko tedy bude objednat ze Slovenska nebo Polska. Vitacostu se vyhnout a nebo risknout iHerb.
Pro nákup na Slovensku vypadá nejlépe http://www.swanson.sk/p/422/melatonin-3x-silnej%C5%A1%C3%AD UPDATE Rozdíl mezi Vitacostem a iHerbem je v tom, že Vitacost uvádí přesný obsah balíčku vypsaný na balíku, kdežto iHerb používá označení obecnou kategorií. Celníci také zdá se všechny balíčky z Vitacostu otvírají, kdežto u iHerbu (je jich mnohem více) ne.

Autor: Patrik Schoupal | sobota 6.6.2015 12:13 | karma článku: 24,12 | přečteno: 2936x
  • Další články autora

Patrik Schoupal

Čím se živí rakoviny

28.8.2015 v 13:38 | Karma: 38,94
  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 9193x
Už jen obyčejný jednotlivec, který se snaží přemýšlet. 

Seznam rubrik