Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Folaxan. Jen zbytečně vyhozené peníze?

14. 02. 2015 13:56:34
Folaxan je podobný Varuminu. Jde o doplněk stravy, který se v reklamě snaží tvrdit a naznačovat, že může pomoci s léčbou rakoviny. Samozřejmě za tučný obnos. Zdraví není zadarmo.  Tento článek je součástí projektu, který analyzuje alternativní metody používané v léčbě rakovin na www.alternativnicesta.cz

Pravdou je, že Folaxan nic neléčí a tvrzení na stránkách folaxan.cz jsou lži, které jsou navíc v rozporu se zákonem. 

Cena 30 tablet Folaxanu je 1290 korun. Doporučené dávkování zní 1 až 3 tobolky 3 krát denně. Dejme tomu že budeme brát dvě tablety tj. 6 tablet za den. Na měsíc bychom potřebovali 6 balení, které by nás vyšly na 7740 korun. Tohle je zcela absurdní cena za malé množství sušených bylin. Nic víc totiž Folaxan není. 

Výrobce Folaxanu je údajně americká firma Tercon Laboratories, která pokrývá i trh s doplňky na dobrou erekci produktem Teraxin. Pokrývá tedy oblasti kde je silná poptávka. V adresáři firem na internetu se píše:

“TERCON s.r.o. je dceřinou společností americké TERCON Laboratories LLC, USA, která se celosvětově specializuje na vývoj a výrobu farmaceutických výrobků a doplňků stravy. TERCON s.r.o. zajišťuje distribuci a propagaci produktů TERCON Laboratories LLC, USA ve střední a východní Evropě.“

Že prý „celosvětově“. Tady bych zapochyboval o tom jestli vůbec nějaká americká firma Tercon Laboratories existuje, neboť na internetu o ní není ani jedna jediná zmíňka. Asi to bude jediná firma na světě, která vyrábí produkty pro celý svět, ale nemá webové stránky a neexistuje na internetu. Ani se nenachází na uvedené adrese na Google Maps. Adresa vede na nějaký P.O. Box kde sídlí dalších asi 50 firem.
Ale na oko to vypadá dobře, že kupujeme výrobek nějaké velké, slavné americké firmy, no ne?

Spíše by mohlo jít o obcházení zákona, kdy se vytvoří fiktivní zahraniční firma a web v češtině jako foloxan.com nebo teraxin.cz, přičemž se uvede, že za obsahy webů zodpovídá ona fiktivní firma z ciziny. Firma je v cizině skutečně založena, ale jen jako tzv. skořápková společnost a funguje jen pro administrativní účely. České úřady pak nemohou nijak postihovat lživá zdravotní tvrzení o doplňcích stravy, které se tam uvádějí, protože oficiálně jde vlastně o informace, které uvádí na internetu nějaká americká společnost.

Na stránkách teraxin.cz se objevuje tvrzení:

„Provozovatelem a administrátorem webových stránek www.teraxin.cz, zodpovědný za obsah, texty a fotografie umístěné na webových stránkách internetového obchodu a dodavatelem zboží je společnost Tercon Laboratories LLC, New Castle, Read ́s Way 42, USA.“

Registrátorem webové domény je ale pan Velislav Penkov, jednatel Tercon s.r.o. a je tak velmi pravděpodobné, že stránky i vytváří a spravuje, jinak by si přece doménu mohli registrovat Američani sami. Pardon, "Američani" neboť oni velmi pravděpodobně neexistují. 

Folaxanu se doporučuji obloukem vyhnout. Jejich webové stránky obsahují ničím nepodložená zdravotní tvrzení, která jsou u doplňků stravy zakázána. Z pohledu zákona ale nelze proti takovým praktikám zasáhnout, protože firma tvrdí, že za obsah stránek je zodpovědná údajná americká mateřská společnost. K produktu neexistuje ani jediná studie, která by domnělé léčebné účinky potvrzovala. Je to všechno jenom laciný internetový marketing.

Ke složení Folaxanu. Webové stránky uvádějí následující položky:

Boswellia serrata: 30 mg. Kadidlovník, strom pocházející z Indie. Zmiňován je hlavně v souvislosti s léčbou artritidy. Extrakt se dá pořídit jako samostatný doplněk stravy, s obsahem v tabletě kolem 400 mg. Probíhá výzkum protinádorového působení kyseliny boswellové (AKBA).

Cistus incanus: 50 mg. Cist šedavý, u nás se dá pořídit jako čajová směs. Není zkoumán proti rakovině.

Crocus sativus: 20 mg. Šafrán setý. Šafrán je relativně intenzivně zkoumán v protinádorovém působení. V budoucnu budu šafránu věnovat samostatný článek. Dá se použít v přípravě jídel, dá se přidat do čaje, i se dá pořídit v kapslích jako doplněk stravy, nicméně jde o velmi nákladnou záležitost. Samozřejmě v těchto doporučených užitích ho vždy bude násobně více než „neviditelné“ 20 mg množství v kapsli Folaxanu.

Equisetum arvense: 30 mg. Přeslička rolní. Není zkoumána proti rakovině.

Glycine: 10 mg. Aminokyselina. L- serine: 10 mg. Aminokyselina. L-alanine: 10 mg. Aminokyselina. L-cysteine: 10 mg. Aminokyselina. L-valine: 10 mg. Aminokyselina.

Kyselina asparagová: 10 mg. Není zkoumána v protinádorovém působení.

Rhodiola rosea: 40 mg. Rozchodnice růžová. Dá se pořídit samostatně, v kapsli 380 mg. Objevují se ojedinělé výzkumy protinádorového působení.

Rosa centifolia L.: 40 mg. Růže stolistá. Dá se u nás koupit jako čajová směs. Ve výzkumech rakoviny se objevuje jen ojediněle.

Trifolium pratense L.: 30 mg. Jetel luční. Není zkoumán proti rakovinám.

Vitis vinifera: 60 mg. Vinná réva. Zde se zkoumá účinek resveratrolu, ale jeho obsah v 60mg sušené vinné révy je blízko nule.

Základní problém mám s množstvím látek v jedné tabletě. Myslím si, že obsahy jsou nejspíše pod hranicí biologické účinnosti, tedy jde o tak malá množství, že je jedno jestli v kapsli látka je nebo není. A to ještě není známo, zda-li jde o extrakty nebo jen o sušené směsi. V případě kadidlovníku je obrovský rozdíl jestli jde o extrahovanou kyselinu boswellovou nebo jen o sušenou směs z rostliny. Věc se má stejně jako rozdíl mezi kurkumou a kurkuminem. 50mg sušeného kadidlovníku by bylo jen nakapslované nic.

Pro zajímavost, jednatel společnosti Tercon pan Velislav Penkov mi kvůli článku uveřejněném na alternativnicesta.cz vyhrožuje trestním oznámením kvůli porušení práva na ochrannou známku. Domnívá se, že v recenzi produktu se nesmí použít jeho jméno, které má ochrannou známku (např. bych nesměl napsat "Folaxan"), což jsem nyní znovu porušil. Informuje mě o trestní sazbě 5 měsíců až 5 let. Takže se možná nějakou dobu neuvidíme. Dále mě obviňuje s porušení ochrany osobních údajů, a uvádí sazbu 1 až 5 let odnětí svobody. Ještě že nejsme v Americe, kde by se sazby sčítaly. To už bych si opravdu dlouho nezablogoval. Za recenzi 10 let v kriminále. Asi mu jde o to, že jsem zveřejnil, že je jednatelem společnosti Tercon s uvedením jeho jména (údaj z veřejného obchodního rejstříku). Od teď už se asi nesmí ani uvádět jméno osoby. Až se tuhle explozivní novinu ve výkladu práva doví politici a podnikatelé, to bude žalob. Možná zkrachují leckteré noviny. Dále se mu zdá, že jsem poškodil dobré jméno společnosti Tercon. Nezdá se mi, že by tato společnost kdy dobré jméno měla? Co se dá dělat. Ne vždy lze recenzi napsat tak, aby splňovala přání recenzovaného. A některé výrobky holt musí dostat 0 hvězdiček z 5.

Autor: Patrik Schoupal | sobota 14.2.2015 13:56 | karma článku: 27.08 | přečteno: 6282x

Další články blogera

Patrik Schoupal

Dr. Bylinka aneb jak vydělávat na alternativní medicíně

Dostal jsem tip na velmi drahé produkty, které nabízí stránka www.drbylinka.cz a krátce vás s touto stránkou seznámím, ať máte přehled do čeho jdete. Za eshopem stojí Pavel Kařízek z Chýně.

30.10.2016 v 13:22 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 1379 | Diskuse

Patrik Schoupal

3 překvapivé doplňky pro léčbu nádorů mozku

V článku rozebírám 3 zajímavé doplňkové možnosti léčby u nádorů mozku, které v dosavadních studiích přinesly pozoruhodné výsledky. Jde o protivirový lék Valganciclovir, o protiparazitický lék Vermox a o perillyl alcohol.

11.6.2016 v 12:13 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 1781 | Diskuse

Patrik Schoupal

Sluníčkář brutálně napadl Konvičku

V malé vesnici Vyšní Lhoty u Frýdku Místku došlo dnes v odpoledních hodinách k brutálnímu napadení Konvičky. Místní jsou z činu zděšeni a obávají se venku venčit své psy.

26.3.2016 v 19:48 | Karma článku: 32.47 | Přečteno: 5364 | Diskuse

Patrik Schoupal

Náboženské blouznění Kateřiny Konrádové nebo promyšlený byznys plán?

V oblasti alternativní medicíny se pohybuje celá řada podivínů, šarlatánů, byznysmenů a nebo úplných magorů. A jednou za čas se někdo mezi dvěma kategoriemi přesune, např. se z byznysmena stane magorem.

23.3.2016 v 21:07 | Karma článku: 33.37 | Přečteno: 5474 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 163 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 154 | Diskuse

David Gruber

Hlubiny študákovy duše – písemka z matematiky 1939 – prezidentští kandidáti v roce 2017

Včerejší den se týkal studentů, televize Nova tedy měla o nich klasický film z roku 1939. Zajímalo mne, jaké příklady měli septimáni na závěrečnou písemku z matematiky. A co ty příklady vypovídají o úrovni vzdělanosti tehdy a dnes

18.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 607 | Diskuse

Jitka Štanclová

Výjimečný den

Jsou dny, které se vám zapíší do paměti a ponecháte si je tam uchované na celý život. Tak to cítím i já.

18.11.2017 v 10:42 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 217 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6371

Absolvent FSS MU obor psychologie, sociologie. Tvořím internetové stránky o alternativních metodách léčby rakovin www.alternativnicesta.cz

Seznam rubrik

Oblíbené články

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.