Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 1. června 2020 Laura

Kurkumin jako doplněk při léčbě rakoviny

10. 10. 2014 15:19:05
Tento text o kurkuminu je jednou z kapitol mé připravované e-knihy o hlavních alternativních postupech při léčbě rakovin. Další kapitoly se budou postupně objevovat na http://alternativnicesta.cz/ 

 

Pro aktuální verzi článku o kurkuminu prosím navštivte http://alternativnicesta.cz/kurkumin 

Kurkumin je extrakt z kurkumovníku dlouhého, který pochází z jižní Asie a v současnosti se ho nejvíce pěstuje v Indii. Je obsažen např. v kari, kterému dává typickou žlutou barvu. Používá se v potravinářství (je zařazen pod kódem E100).

Pro užití jako doplňku v léčbě je potřeba rozlišit kurkumu a kurkumin. Kurkuma je usušená rostlina, která se používá jako koření. Kurkumin je hlavní farmakologicky účinná látka v kurkumě. Kurkuminu je v sušeném kurkumovém prášku asi 3,14% (1).

V léčbě se užívá čistý kurkuminový extrakt, protože potřebujeme užít alespoň 300mg kurkuminu denně, což by se rovnalo zhruba 9 gramům sušené kurkumy (dvě čajové lžičky). To bychom si ale museli denně vařit jídla do kterých by se kurkuma jako koření hodila. Rozpuštění v nápoji není vhodná volba. Kurkuma se ve vodě rozpouští velmi špatně a musel by se použít tuk (vhodný by byl např. sójový olej), ale kdo do sebe bude (s chutí) ládovat kurkumu v sójovém oleji?

  

Problém se vstřebáváním kurkuminu

Kurkumin podaný samostatně je tělem velmi špatně absorbován a tělo si z něho vezme a použije jen velmi malou část. Server examine.com uvádí, že dokonce až 4 gramová dávka může být neúčinná (4 gramy kurkuminu by odpovídaly 120 gramům sušené kurkumy).

Při výběru potravinového doplňku obsahujícího kurkumin je tedy potřeba velmi pečlivě vybírat. Výrobci o problému vědí, ale tiše předpokládají, že o něm neví zákazníci a tak nám vyrábějí a prodávají nefunkční přípravky, protože jejich výroba je takto nejlevnější a mají odzkoušeno, že to lidé stejně koupí. Než tedy koupíte potravinový doplněk obsahující kurkumin, je třeba zjistit jakým způsobem výrobce tento problém vyřešil, protože se vám může snadno stát, že byť budete užívat kurkumin po gramech, nebude to mít žádný účinek!

Výzkum jde několika směry. Pro zvýšení účinnosti a vstřebatelnosti se vyrábí kapsle s obsahem sójového lecitinu (Meriva), zkoumá se použití nanotechnologií (Theracurcumin) či rozpuštění ve vodě s užitím polyvinyl pyrrolidonu (na trhu by se mělo objevit letos pod názvem CurcuWIN). U této metody se uvádí až 46ti násobně zvýšená absorpce v porovnání se standartní směsí kurkuminu. Je ale třeba poznamenat, že je to výsledek studie (2) financováné výrobcem CurcuWINu.

Další účinnou možností, která je pro jednotlivce snadno dostupná, je společné podání kurkuminu a piperinu, což je extrakt z černého pepře, který se dá pořídit samostatně jako potravinový doplněk.

Shoba a kol. 1998 (3) provedli pokus u lidí a zjistili, že u 2 gramů kurkuminu podaného samostatně se naměřily jen minimální hladiny v krevní plazmě. Když se kurkumin podal současně s 20 mg piperinu, hladiny v krevní plazmě byly naměřeny až o 2000% vyšší a také se v krvi udržely déle aktivní.

 • Kurkumin podaný s piperinem má až 20x vyšší účinnost

   

Studie kurkuminu u rakovin

Navneet a kol. 2008 (4) zkoušeli kurkumin ve fázi 2 klinické studie u pacientů v pokročilém stádiu rakoviny slinivky. Pacienti brali 8 gramů denně. Z 21 pacientů se u dvou objevila klinická odpověď. U prvního se nemoc stabilizovala po dobu delší 18 měsíců, u druhého došlo po kratší dobu (1 měsíc) k ústupu nádoru až o 73%. Hladiny kurkuminu v krevní plazmě se u pacientů při stejných dávkách hodně lišily.

Ve studii se podával kurkumin v čisté podobě v 1 gramových tobolkách (darovány firmou Sabinsa), které neobsahovaly piperin nebo jiný “zesilovač”. Bohužel tak vstřebatelnost, byť se podávalo 8 gramů, byla malá. Je škoda, že když už se dělá klinická studie, byť v omezené formě (nešlo o randomizovanou studii, ani o dvojitě slepý design), že se nepoužije forma kurkuminu, která má co nejvyšší možnou účinnost.

Autoři konstatují, že i dlouhodobě (až 18 měsíců) podávané vysoké dávky (8 gramů) byly dobře snášeny a že byť byly hladiny kurkuminu v krevní plazmě nízké (hlavně proto, že nepoužili piperin), měly biologicky měřitelnou aktivitu. Autoři vkládají naděje do příštího výzkumu ve kterém by chtěli použít lipozomální formu kurkuminu pro zvýšení účinku.

Ide a kol. 2010 (5) zjistili ve dvojitě slepé studii statisticky významné snížení PSA, což je antigen podle kterého se určuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Šlo o výzkum preventivního účinku užívání kurkuminu (podávalo se 100mg denně) spolu s 40mg sójového výtažku (izoflavony). Tato studie naznačuje preventivní účinek kurkuminu.

He a kol. 2011 (6) ve dvojitě slepé studii u pacientů s kolorektálním karcinomem podávali 360mg 3x denně po dobu 10 až 30 dní a zjistili vyšší aktivitu p53 proteinu v nádorových buňkách (protein je produkován přirozeně lidským tělem a přezdívá se mu “zabiják rakoviny”) a rychlejší apoptózu (smrt) u nádorových buněk.

Závěr studie je, že doplňující podávání kurkuminu přispívá k lepšímu zdravotnímu stavu pacientů s rakovinou tlustého střeva.

Killian a kol. 2012 (7) podrobně popsali mechanismus, kterým kurkumin potlačuje vznik metastáz u rakoviny prostaty a rakoviny plic. Šlo o výzkum in vivo (na myších).

 

Studií je mnohem více, vybral jsem jen některé z nich. Další možno dohledat v Google Scholar přes link http://scholar.google.cz/ a dotaz např. “curcumin cancer”

 

Probíhající klinické studie

Zmíním několik studií registrovaných u americké FDA, které jsou v procesu náboru pacientů (celkem je na svém začátku 27 klinických studií u různých nemocí viz http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01811381?term=curcumin&rank=1).

 

Probíhá přijímání účastníků pro výzkum prevence u Alzheimerovy nemoci, který je financován americkou vládní organizací pro záležitosti veteránů (Department of Veteran Affairs). Bude se zkoumat vliv pravidelného užívání kurkuminu spolu s cvičením jógy. http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01811381?term=curcumin&rank=1

Studie fáze 1 nabírá pacienty s rakovinou tlustého střeva pro výzkum kurkuminu podávaného v nanogranulích. 

http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01294072?term=curcumin&rank=2

Působením kurkuminu na snížení rizika rakoviny prsou u obézních žen se bude zabývat výzkum univerzity v Ohiu.
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01975363?term=curcumin&rank=12

Dvojitě slepá studie bude zkoušet použití kurkuminu pro zlepšení kognitivních funkcí u schizofrenie.
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02104752?term=curcumin&rank=15

Univerzita v Texasu plánuje dvojitě slepou studii, která bude zkoumat u pacientů s rakovinou prostaty u kterých proběhlo její kompletní chirurgické odstranění, zda-li podávání kurkuminu nějak ovlivní průměrnou dobu přežití bez návratu nemoci.

http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02064673?term=curcumin&rank=17

Americký Národní institut pro rakovinu (NCI) bude zkoumat účinek kurkuminu u familiární adenomatózní polypózy (FAP), která často vede ke kolorektálnímu karcinomu.
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00641147?term=curcumin&rank=16

 

Přehled produktů s kurkuminem na trhu

Trh s potravinovými doplňky je dnes v ČR jedna velká džungle. Doplňky stravy neprochází žádným ověřovacím procesem. Jejich složení je “na čestné slovo”, žádná státní instituce neprovádí před uvedením na trh jejich laboratorní rozbor. Jediné co se určí je, zda-li jsou zdravotně nezávadné (tedy že jejich dlouhodobá konzumace není zdraví škodlivá). Nic víc se nezkoumá. Tedy ani účinnost. V praxi (zdroj informace je osoba dobře obeznámená s tím, jak to v tomto “průmyslu” chodí) to pak vypadá tak, že větší polovina produktů je výrobci vyráběna tak, že má žádnou nebo minimální účinnost. Výrobci si toho jsou vědomi, přesto takovéto produkty vyrábí. Prodávají nám neúčinná placeba. A dávno už neplatí, že by vysoká cena znamenala lepší kvalitu.

Tento přehled snad pomůže vyhnout se "šmejdům".

1) Produkty s kurkuminem samostatně

Organic Curcumin Extra. Za 1 korunu získám 56,4 mg (8). 120 kapslí, v každé 282mg kurkuminu. Navíc ještě 61,5 mg kurkuminových derivátů. Cena 599 korun.

Synergia Kurkumin komplex. Za 1 korunu získám 44,1 mg (9). 60 kapslí, v každé 300mg kurkuminu. Cena 408 korun.

Finclub Fortesatabs. Za 1 korunu získám pouhých 19,1 mg (10). Produkt obsahuje navíc 250 mg DL-fenylalaninu na tabletu. 60 tablet, 250mg v každé (13,2mg kurkuminových derivátů). Cena 785 korun.

Curcumin 95 Jarrow. Vychází na 45 mg za 1 korunu (11). 60 tobolek, 380 mg kurkuminu v tobolce (navíc 105mg kurkuminových derivátů). Cena 506 korun.

Produkty jsou ale bez piperinu. Pokud bychom je chtěli použít, je nezbytné kvůli účinnosti dokoupit piperin. Samostatně se dá pořídit (12) za cca. 310 korun za 5 gramů (množství, které by mělo stačit na velmi dlouhou dobu, protože na 2 gramy kurkuminu stačí 20 mg piperinu). Nevýhodou je, že jde o sypaný extrakt, který není v kapslích. Piperin v kapslích se prodává pod značkou Bioperine, ale je řádově mnohem dražší.

Cenově nejvýhodněji vychází Organic Curcumin Extra, kde za 1 investovanou korunu získáme nejvyšší množství kurkuminu.

 

2) Produkty obsahující pouze nakapslovanou sušenou kurkumu

Tady je třeba dávat velký pozor, protože sušená kurkuma nerovná se kurkumin!; kurkumin už je extrakt ze sušené kurkumy a poměr je zhruba 30 ku 1. Tedy z 200 mg sušené kurkumy získám jen cca. 7 mg kurkuminu. Zcela nepochopitelně jsou tyto produkty cenově takřka srovnatelné s produkty obsahujícími již kurkuminový extrakt, byť náklady zde jsou desítky krát nižší! Férovost takových nabídek posuďte sami. Doporučuji se produktům a jejich výrobcům obloukem vyhnout. Pro účely doplňkové terapie u nádorů jsou nepoužitelné.

Kurkuma kapsle. Lada Nekulová. Cena je 180 korun za 60 kapslí s obsahem 400 mg. Paní Nekulová do kapslí dala pouze klasickou mletou kurkumu. Absurdnost je patrná z porovnání cen: sáček se 100 gramy mleté kurkumy se dá pořídit za 40 korun. Koupím tedy sáček za 40 korun a když mám doma kapslovač, vyrobím z něho 4,16 balení kurkumy po 60 kapslích / 400 mg, které pak prodám za 750 korun. Jediná přidaná hodnota je uzavření prášku do kapsle, k čemuž si přidám 1875% ziskovou marži?

Podle paní Nekulové to vzniklo na “popud lidí kolem nás, kteří chtěli denně užívat kurkumu v kapslích namísto klasického přidávání do jídla při vaření”. Ano, ale proč tak draho? Proč by mělo pouhé nakapslování do (vegetariánských) kapslí mít 20 násobnou ziskovou marži?

Kurkuma dlouhá mletá – sušený kořen podle Dr. H.R. Clark. Stejně jako u produktu paní Nekulové, tak i u nabídky firmy Z-technology (Pavel Eiselt; firma je u nás známa prodejem tzv. zapperů) jde pouze o nakapslovanou směs kurkumy. V 1 kapsli je jenom 300 mg sušeného kořene. Cena za 90 kapslí je 275 korun. Obsah kurkuminu na kapsli může být jen kolem 5mg (kořeny mají nejnižší obsah), což je množství, které bude mít v podstatě nulovou fyziologickou účinnost v těle. Podivně působí i odkaz na to, že produkt je podle doktorky Clarkové, neboť prostě jde jen o sušenou mletou kurkumu v kapsli, což je základní potravina, která nemá jak mít doktorkou Clark přidanou hodnotu. Jediné vysvětlení je “zneužití” jména již mrtvé propagátorky alternativní medicíny, které má dodat obyčejným kapslím kurkumy nějakou zdánlivě větší hodnotu. Zisková přirážka je ještě vyšší než u paní Nekulové. Zachvíli nám někdo začne prodávat cukr balený v kapslích. 1 kilo nás tak místo 25 korun vyjde třeba na 5 tisíc (400 mg v kapsli).  

Turmerix (Nutra Vita). Tento produkt (13) neuvádí obsah kurkuminu, ale pouze 650 mg sušené kurkumy v 1 kapsli (60 kapslí za 337 korun), což může být odhadem jen kolem 20 mg kurkuminu. Stránky dále informují, že produkt obsahuje piperin, ale není uvedeno v jakém množství a je použit termín “potencován”, který se používá v homeopatii. Prodejce mi na doplňující otázky odpověděl, ale současně odpověď doprovodil textem o “soukromém sdělení, které nesmí být šířeno”, tudíž nemohu informace použít. Mohu tedy jen konstatovat, že přípravek rozhodně nedoporučuji.

 

3) Produkty s obsahem kurkuminu i piperinu současně

Maxivitalis Senzycol (14). U tohoto produktu není uveden obsah kurkuminu. Jedna kapsle obsahuje 200 mg extraktu z kurkumy (extrakt je připraven ze 4 gramů rostlinné směsi). Odhadem tedy jde o cca. 125mg kurkuminu, což by vycházelo na 25 mg za 1 korunu. Senzycol má 220 kapslí za 1099 korun.

Kapsle dále obsahuje 500 μg piperinu (půl miligramu), 10 mg Serrapeptázy enzymu, 150 mg inulinu a 500 μg mědi. Shoba používal na 100 mg kurkuminu 1mg piperinu. Senzycol má tento poměr 0,4mg piperinu na 100 mg kurkuminu. Tady je otázkou zda-li není piperinu v kapsli málo. Výrobce uvádí, že ho je tam méně kvůli nepřetěžování střev, protože Senzycol je určen k dlouhodobému používání s primárně preventivní úlohou.

Neuritogen (15). Vychází na 22,6 mg za 1 korunu. 1 tableta obsahuje 150 mg kurkuminu a 0,5 mg piperinu. Cena je 199 korun za 30 tablet.

Poměr piperinu ke kurkuminu je o něco horší než u Senzycolu (0,33 mg na 100 mg). Neuritogen ale obsahuje lecitin (300mg na tabletu), který také napomáhá vstřebávání kurkuminu a používá ho např. komerčně využívaná technologie Meriva (16). Dále je obsažen 100mg extrakt z mangovníku indického, 50 mg resveratrolu (kurkumin zesiluje účinek resveratrolu) a menší množství vitamínu B2 a B6 (50% DDD). Složením se jedná o jeden z nejzajímavějších produktů na trhu a byl by snadnou volbou, pokud by obsah kurkuminu, piperinu a resveratrolu byl vyšší.

Pokud jde čistě o obsah kurkuminu, tak by Neuritogen měl být lepší než Senzycol, protože díky spojení lecitinu a piperinu by ho mělo tělo být schopno využít efektivněji.

 

Zhodnocení produktů na českém trhu

Na základě rozboru přípravků vidím tři možnosti:

 1. Vybrat produkt s kurkuminem (Organic Curcumin Extra) a zvlášť dokoupit piperin a používat dohromady. Finančně tato volba vychází nejlépe. Piperinu používat 1mg na každé 100mg kurkuminu.

 2. Vybrat Neuritogen, ale počítat s tím, že bude třeba brát alespoň 3 tablety denně. Tato volba vychází nejpohodlněji, ale je drahá (600 na měsíc).

 3. Poohlédnout se po eshopech v cizině, kde bývají často mnohem kvalitnější a i levnější produkty než na našem trhu. Tato volba je časově náročná.

 

Udělat kompletní přehled zahraničních produktů by byla práce možná až na desítky hodin. Vybral jsem alespoň dva produkty, které vypadají jako dobrá volba.

 

Je zde produkt Biovea Turmeric Root Extract. 60 kapslí, každá obsahuje 450mg kurkuminoidů (z toho počítejme zhruba 350mg kurkuminu + deriváty) a 5mg Bioperinu (speciální patentovaná forma piperinu). Cena 553 korun (84 zlotych, ale šlo o akční cenu). Za korunu tedy pořídíme 38mg kurkuminu, což je mnohem méně než u Organic Curcuminu Extra, ale zase je v každé kapsli už 5mg piperinu. Poštovné z tohoto obchodu je zdarma při objednávce nad cca. 820 korun. Díval jsem se na polskou verzi obchodu, protože „com“ verze neposílala do ČR (http://www.biovea.com/pl/).

 

Zajímavě vypadá i produkt Swanson Superior Herbs Curcumin Complex. Balení obsahuje 60 kapslí, s obsahem kurkuminu cca. 700mg(!) + 175mg kurkuminových derivátů + 5mg Bioperinu. Cena je 1137 korun včetně poštovného (produkt se dá pro ČR objednat pouze z evropské pobočky eshopu na http://swansoneurope.com/). Za 1 korunu to je zhruba 37mg kurkuminu.

 

Organic Curcumin Extra je 56,4 mg za korunu, ale je potřeba dokoupit směs piperinu. Pokud připočteme cenu směsi (5 gramů za 310,-), tak už se dostáváme na 37mg za korunu, ale těch 5 gramů piperinu nám vydrží na 1680 kapslí Organic Curcumin Extra. Pokud se rozpočte cena piperinu na jedno balení, tak se dostáváme zpátky na 54,5mg za korunu. Co se týče poměru cena/výkon je tedy suverénně nejlevnější pořídit kurkumin a piperin zvlášť.

 

Problém může být ten, že piperinová směs se prodává nekapslovaná a zřejmě bude potřeba ty 3 mg piperinu nějak dosypat do kapsle s kurkuminem. Pokud bychom si měli pořídit piperin v kapslích, který se prodává pod značkou Bioperine (cca. 450 korun za 60 kapslí po 10mg), tak už je kvůli ceně mnohem výhodnější pořídit si hotový produkt, který už obsahuje obojí.

Produkty z ciziny vycházejí cenově lépe než české alternativy Senzycol a Neuritogen (viz Biovea a Swanson výše), je jen otázkou jako váhu (a jestli) člověk dá dalším složkám, které oba produkty obsahují.

Snad vám bude tento obsáhlý přehled produktů na českém trhu k užitku. 

 

Zajímavosti o kurkuminu

 • kurkumin snadno prochází mozkovou bariérou a nějakou dobu zůstává v mozku aktivní

 • nejvíce kurkuminu obsahuje oddenek rostliny (tzv. podzemní stonek), mnohem méně ho je v kořenech (asi 10x méně)

 • u Alzheimerovy nemoci se uvádí synergické působení s DHA (složkou rybího oleje) studie Ma QL a kol. 2009 (17)

 • kurkumin působí proti bolesti; dvojitě slepá studie u pooperačních bolestí a únavy sice nezjistila významný rozdíl v hodnocení po třetím dnu, ale na konci prvního a druhého týdne už byl rozdíl v hodnocení mezi kontrolní a kurkuminovou skupinou statisticky velmi významný (p = 0,000). Podávalo se buď placebo nebo 500mg kurkuminu každých 6 hodin. Agarwal a kol. 2011 (18)

 

Důležité synergie

 • piperin (zvyšuje až 20ti násobně využitelnost kurkuminu v těle; poměr 100mg kurkuminu na 1mg piperinu)

 • resveratrol (současné vzetí zvyšuje účinek resveratrolu)

 • garcinol (extrakt z Garcinia indica; kokuma; tamarind); u nás se používá v kosmetice kokumové máslo. K dostání je u nás extrakt z Garcinia cambogia, ale není známo zda-li tato odrůda také obsahuje garcinol. Ve studiích je zmiňována jen Garcinia indica. Parasramka a kol. 2012 (19) zkoumali působení kurkuminu a garcinolu a udávají 2 až 10 násobné zvýšení účinku u protinádorového působení než pokud by se účinky sečetly. Shrnutí výzkumu garcinolu u rakoviny Saadat, Gupta, 2012 (20)

 

Maximální dávky

Aggarwal a kol. 2003 (21) udávají, na podkladě lidských klinických studií, jako ještě netoxickou maximální dávku 10 gramů denně (zde je potřeba dát pozor!, protože se jedná jen o bezpečnost užívání kurkuminu samostatně; na užívání spolu s piperinem nebo některou z dalších forem zvýšení účinnosti absorpce, u těchto „doplňků“ není dostatek klinických dat).

Jinde se uvádí krátkodobé bezpečné dávkování do 8 gramů. U dlouhodobého užívání (1 měsíc a déle) se hovoří o max. 4 gramech. Jako vedlejší účinek u dávky 6 gramů za den se může objevit nadýmání a nažloutlá stolice.

Z pohledu doplňkového použití u alternativní léčby se jeví jako zcela bezpečné doporučit jako maximum užívání 1 gramu kurkuminu spolu s poměrnou dávkou piperinu denně.

 

Kontraindikace

Při užívání všech doplňků stravy je potřeba pečlivě nastudovat všechny známé kontraindikace. Následující přehled pro kurkumin není úplný a některé položky mohou chybět. Kurkumin se nesmí užívat spolu s léky obsahujícími warfarin. Užívání může ovlivnit účinek léků k redukci žaludečních kyselin (jde o léky s účinnými látkami: cimetidine, famotidine, ranitidine, esomeprazole, omeprazole a lansoprazole). Může také zesílit účinek léků u cukrovky a zvýšit tak riziko hypoglykémie.

Zdroj: http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/turmeric

Pozor musejí dát i lidé se špatnou absorpcí železa, pokud se rozhodnou používat kurkumin dlouhodobě ve velkých dávkách. V tomto případě může kurkumin už tak nedostatečné množství ještě snížit. Je nutné železo doplňovat!

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18815282

 

Doplňující informace

 

Verdikt

Kurkumin považuji za velmi nadějnou látku v protinádorovém působení, i v oblasti prevence. Účinek proti nádorovým buňkám byl popsán jak v experimentech ve zkumavce, tak na zvířatech. A v prvních studiích fáze 1 byla potvrzena bezpečnost užívání. Hlavní problém u kurkuminu je dosažení vyšších hladin účinných látek v krevní plazmě. Dostupnou metodou, která tento problém řeší, je podávání spolu s piperinem.

Užívání kurkuminu doporučuji zařadit jako doplněk při léčbě rakovin.

 

 

Zdroje:

1http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1207/s15327914nc5502_2#.VCNFS_l_ttE

2 http://www.nutritionj.com/content/13/1/11

3 Influence of Piperine on the Pharmacokinetics of Curcumin in Animals and Human Volunteers.

Planta Med 1998; 64(4): 353-356. Online https://www.thieme-connect.de/DOI/DOI?10.1055/s-2006-957450

4 Phase II Trial of Curcumin in Patients with Advanced Pancreatic Cancer. Clin Cancer Res July 15, 2008 14; 4491. Online http://clincancerres.aacrjournals.org/content/14/14/4491.full

5 Combined inhibitory effects of soy isoflavones and curcumin on the production of prostate-specific antigen.Prostate. 2010 Jul 1;70(10):1127-33. doi: 10.1002/pros.21147. Online http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20503397

6 Upregulation of p53 expression in patients with colorectal cancer by administration of curcumin.

Cancer Invest. 2011 Mar;29(3):208-13. doi: 10.3109/07357907.2010.550592. Online http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21314329

7 Curcumin inhibits prostate cancer metastasis in vivo by targeting the inflammatory cytokines CXCL1 and -2. Carcinogenesis (2012) doi: 10.1093/carcin/bgs312. Online http://carcin.oxfordjournals.org/content/early/2012/10/26/carcin.bgs312

8 Gloria Import CZ http://www.naturgreen.cz/E-SHOP.html?xmlid=616282

9 SYNERGIA Pharmaceuticals http://www.prozdravi.cz/kurkumin-komplex-300-mg-60-kapsli.html?gclid=CO_W3um06cACFSoEwwodaR8A5A

10 http://www.fitzona.cz/finclub-fortesatabs-60-tablet-extrakt-z-kurkumy-a-dl-fenylalanin-p197

11 http://www.vitalsupport.cz/curcumin-95-60-tob-a-500-mg-381

12 http://www.vinaturae.com/eshop/-produkty/187-piperine-extrakt.html

13 http://www.nutravita.cz/produkty-prodej/turmerix-kurkumove-kapsle

14 http://www.mj-krasazdravi.cz/mj-krasazdravi/eshop/0/3/5/14956-Maxivitalis-Senzycol-200-20-tbl-ZDARMA?gclid=CLWozOm56cACFQoCwwodlX8A8A

15 http://www.gigalekarna.cz/produkt/neuritogen-tbl-30/?q=neuritogen&gclid=CNXgxavL7cACFfSWtAodnEYA_w

16 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21413691

17 Beta-amyloid oligomers induce phosphorylation of tau and inactivation of insulin receptor substrate via c-Jun N-terminal kinase signaling: suppression by omega-3 fatty acids and curcumin.

J Neurosci. 2009 Jul 15;29(28):9078-89. doi: 10.1523/JNEUROSCI.1071-09.2009. Online http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19605645

18 Efficacy of turmeric (curcumin) in pain and postoperative fatigue after laparoscopic cholecystectomy: a double-blind, randomized placebo-controlled study.

Surg Endosc. 2011 Dec;25(12):3805-10. doi: 10.1007/s00464-011-1793-z. Epub 2011 Jun 14. Online http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21671126

19 Synergistic effect of garcinol and curcumin on antiproliferative and apoptotic activity in pancreatic cancer cells. J Oncol. 2012;2012:709739. doi: 10.1155/2012/709739. Epub 2012 May 23. Online http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22685460

20 Potential Role of Garcinol as an Anticancer Agent. Journal of Oncology

Volume 2012 (2012), Article ID 647206, 8 pages. Online http://www.hindawi.com/journals/jo/2012/647206/

21 Anticancer potential of curcumin: preclinical and clinical studies. Anticancer Res. 2003 Jan-Feb;23(1A):363-98. Online http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12680238

Klíčová slova: rakovina prostaty, kolorektální karcinom (rakovina tlustého střeva), rakovina plic, rakovina slinivky; gastrointestinální trakt

Autor: Patrik Schoupal | pátek 10.10.2014 15:19 | karma článku: 25.90 | přečteno: 13456x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Vilém Ravek

Opelichaný lev salónů s chůzí opilého tapíra v porcelánu.

Je jasné, že více než na trapasu - což je svým způsoben souhra nepříliš šťastných náhod – záleží na samotném aktérovi. Ten teprve tomu dá patřičné grády. Začít bych mohl zcela banálním rozepnutým poklopcem.

31.5.2020 v 18:59 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 459 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – jak vzal René D. myšlení za špatný konec…

Koronavirová pustota, intelektuální nuda, nedostatek podnětů ve mně vybudily potřebu koupit si čtivo přes Heureku, čekal jsem na ně dlouho, kniha byla úplně poslední na skladě, zažloutlé listy,

31.5.2020 v 18:32 | Karma článku: 7.22 | Přečteno: 93 | Diskuse

Helena Vlachová

"Běda mužům, kterým žena vládne!"

Tato slavná věta zazněla v Jiráskových Starých pověstech českých na adresu kněžny Libuše. Můžeme říci, že jde o větu nadčasovou, o jejíž platnosti se lze dennodenně přesvědčit.

31.5.2020 v 7:41 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 866 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Šedesát sedm pohlaví si strčte za klobouk. Nebyla by nádražní lávka?

Protože mužové, kteří se mohou vyblbnout na nádražní lávce, nemají čas vymýšlet koniny a naopak k všestrannému rozkvětu lidstva čerpají důležité poznatky.

31.5.2020 v 7:35 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 903 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Hráli jsme rouškovanou…

Občas se snažím stručně a trefně popsat dnešní dobu. Po několika pokusech o charakteristiku, jež jsem zavrhl, se mi zdá pro současnost nejvýstižnější, že žijeme jakousi hodně praštěnou sci-fi. Koronavirová krize to jen potvrzuje.

31.5.2020 v 0:33 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 331 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8089

Absolvent FSS MU obor psychologie, sociologie. Tvořím internetové stránky o alternativních metodách léčby rakovin www.alternativnicesta.cz

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...